Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Przeczytaj więcej o urządzaniu lasu na stronie www.lasy.gov.pl

Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Przerwany Marsz"

"Przerwany Marsz"

Dnia 2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Sportowców Polskich w Trzebielinie, miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Tym razem była to uroczystość nieco inna niż zwykle, ponieważ udział w niej wzięli dzieci i młodzież rozpoczynająca rok szkolny  oraz przedstawiciele pokolenia „Dzieci Wojny”, czyli osoby, które do momentu zakończenia II Wojny Światowej nie ukończyły 18 lat.

Ogólnopolska akcja pn. „Przerwany Marsz”, która powstała z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, miała na celu symboliczne dokończenie przerwanego przez wybuch II Wojny Światowej marszu ówczesnej młodzieży do szkoły. W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięli również Pracownicy Nadleśnictwa Trzebielino, którzy mieli zaszczyt wspólnie z przedstawicielami pokolenia „Dzieci Wojny”, młodzieżą szkolną i ich rodzinami oraz pedagogami szkoły uroczyście odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Na apelu odczytany został także Apel Polskich Dzieci Wojny o pokój na świecie, którego słowa nakłaniały do natychmiastowego zaprzestania konfliktów zbrojnych oraz unikania wojen i utrwalenia pokoju.  Po zakończeniu apelu przygotowany był poczęstunek, na którym przedstawiciele pokolenia „Dzieci Wojny” opowiadali o ciężkich czasach swojego dzieciństwa.

Ta wyjątkowa inicjatywa na pewno była cennym doświadczeniem zarówno dla dzieci i młodzieży jaki i zaproszonych gości. Młode pokolenie pokazuje nam, że trudny los „Dzieci Wojny” nie został zapomniany i że ich poświęcenie nie poszło na marne.

Cieszymy się, że Nadleśnictwo Trzebielino uczestniczyło w tym wyjątkowym wydarzeniu i mogło wspólnie z młodzieżą i „Dziećmi Wojny” symbolicznie przekroczyć bramę szkoły.