Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja

W swoim obecnym kształcie Nadleśnictwo Trzebielino powstało ponownie z dniem 1 stycznia 1993 r. po podziale Nadleśnictwa Dretyń. Obejmuje powierzchnię 19 636 ha (w tym leśnej 18 421 ha), na którą składają się z dwa obręby leśne: Trzebielino (9 159 ha) i Wiatrołom (10 477 ha).

Nadleśnictwo Trzebielino jest jednym z 30 Nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Położone jest w zachodniej części województwa pomorskiego, w powiatach: bytowskim i słupskim. Zgodnie z obowiązującym podziałem kraju na krainy i dzielnice przyrodniczo-leśne, Nadleśnictwo Trzebielino leży w I Krainie Bałtyckiej, dzielnicy 5 – Pojezierza Drawsko-Kaszubskiego, w mezoregionach: Wysoczyzny Polanowskiej i Pojezierza Bytowskiego. Teren Nadleśnictwa należy do obszarów nizinnych. Rzeźba terenu oraz pokrywa geologiczna obszaru Nadleśnictwa są efektem działania mas lądolodowych i jego wód roztopowych w okresie plejstocenu. W Nadleśnictwie Trzebielino przeważa teren równinny i falisty, poprzecinany dolinami i jarami płynących rzek i strumieni.


Teren Nadleśnictwa należy do zlewni rzek przymorskich. Przeważająca część to dorzecza rzeki Wieprzy, a tylko wschodni fragment zalicza się do dorzecza Słupi-rzeka Kamienica.  Sąsiednimi Nadleśnictwami są:  Leśny Dwór, Bytów, Osusznica, Dretyń i Warcino.



Stanowiska funkcyjne pełnią następujące osoby:

    NADLEŚNICZY      Marek Wiśniewski
                                              Z-ca nadleśniczego   Konrad Rudziński                                              
Główny księgowy    Joanna Konopka
   
Teren Nadleśnictwa podzielony został na 12 Leśnictw:

Leśnictwo  Powierzchnia [ha]
Miszewo 1514 ha
Zieliń    2069 ha
Glewnik    1611 ha
Bąkowo    1904 ha
Trzebielino    2061 ha
Barnowiec    1518 ha
Poborowo    1542 ha
Barkocino    1569 ha
Łubno    1298 ha
Wiatrołom    1572 ha
Role 1422 ha
Turowo 1556 ha



Siedziba Nadleśnictwa Trzebielino



 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

W Nadleśnictwie Trzebielino do akcji ruszamy w czwartek (tj.19.09) od godziny 10:30 jednocześnie w czterech miejscach:

- przy Szkole Podstawowej w Suchorzu,

- przy Szkole Podstawowej w Starkowie,

- przy Szkole Podstawowej w Trzebielinie,

- przy szkole Podstawowej w Łubnie.

Na wszystkich chętnych będą tam już czekali leśnicy z Nadlesnictwa Trzebielino, z którymi razem ruszymy w stronę lasu.

 W piątek w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.