Wydawca treści Wydawca treści

Obszary NATURA 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.


W skład obszarów Natura 2000 znajdujących się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Trzebielino wchodzi:

"Dolina Wieprzy i Studnicy" - Jest to obszar o łącznej powierzchni 14349,03 ha w tym 664,82 ha stanowią grunty zarządzane przez Nadleśnictwo. Obejmuje część dolin rzek Wieprzy i Studnicy, od źródeł koło Wałdowa i Miastka, aż po miejscowość Staniewice koło Sławna, wraz z dużymi fragmentami zlewni tych rzek, w tym terenami źródliskowymi. Rzeki te mają naturalny charakter i w niewielkim tylko stopniu zostały przekształcone przez człowieka. Wzniesienia morenowe w otoczeniu dolin dochodzą do 200 m n.p.m. Przełomowe odcinki tych rzek mają podgórski charakter.

"Torfowisko Trzebielino"- Obszar położony jest na skraju Wysoczyzny Polanowskiej, która w tym miejscu ma charakter lekko pofałdowanej równiny, poprzecinanej dolinami rzek. Obejmuje on pozostałość po wyeksploatowanym dawnym torfowisku typu bałtyckiego. Na terenie torfowiska widoczne są ślady intensywnej eksploatacji torfu w przeszłości oraz liczna sieć głębokich, czynnych rowów odwadniających. "Torfowisko Trzebielino" w całości leży na gruntach Nadleśnictwa w leśnictwie Zieliń o łącznej powierzchni 99,80 ha.

Ostoja Masłowiczki - Jest to obszar o łącznej powierzchni 1680,00 ha w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Trzebielino jest 609,26 ha, w tym 426,43 ha stanowią grunty zarządzane przez Nadleśnictwo. Obejmuje fragment "bytowskiego skupienia torfowisk kotłowych" wchodzącego w skład morenowego krajobrazu Pojezierza Bytowskiego z bardzo licznymi zagłębieniami wytopiskowymi wypełnionymi torfowiskami lub brzezinami bagiennymi. Tworzy go unikatowa mozaika leśnych zbiorowisk zastępczych, buczyn, grądów, borów bagiennych, torfowisk przejściowych i jezior eu- lub dystroficznych. Teren ten jest słabo zasiedlony, miejscami trudno dostępny. Ostoja wchodzi w skład większego obszaru, który pod nazwą "Pojezierze Bytowskie" został zaproponowany (Kucharski i in. 2008) na Czerwoną Listę Obszarów Wodno-Błotnych w Polsce i potencjalnie do ujęcia w Spisie Obszarów Wodno-Błotnych Ramsar.

"Dolina Słupi"- Jest to obszar o łącznej powierzchni 6991,48 ha w zasięgu Nadleśnictwa Trzebielino 79,73 ha, w tym 77,66 ha stanowią grunty zarządzane przez Nadleśnictwo. Obejmuje on dolinę rzeki Słupi z jej dopływami, od Sulęczyna do ujścia. Charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem polodowcowym z typowymi formami: jeziorami rynnowymi i wytopiskowymi, równinami sandrowymi oraz wzgórzami moren czołowych. Znaczną część obszaru pokrywają lasy.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

W Nadleśnictwie Trzebielino do akcji ruszamy w czwartek (tj.19.09) od godziny 10:30 jednocześnie w czterech miejscach:

- przy Szkole Podstawowej w Suchorzu,

- przy Szkole Podstawowej w Starkowie,

- przy Szkole Podstawowej w Trzebielinie,

- przy szkole Podstawowej w Łubnie.

Na wszystkich chętnych będą tam już czekali leśnicy z Nadlesnictwa Trzebielino, z którymi razem ruszymy w stronę lasu.

 W piątek w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.