Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce i ciągle ich przybywa, co jest zgodne z polityką zwiększania lesistości kraju. Starostwo Powiatowe w Bytowie co roku powierza Nadleśnictwu Trzebielino prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych.

Zgodnie z przepisami  ustawy o lasach, Nadleśnictwo  służy radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom lasów, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • służą pomocą w udostępnianiu sadzonek drzew i krzewów leśnych;
  • w sytuacjach zagrażających trwałości lasów wykonują na koszt Nadleśnictwa zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe;
  • pomagają w organizacji wykonania zadań gospodarczych w lesie ( w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu. 

Więcej informacji na ten temat

W każdy poniedziałek w godz. 7.30  - 14.30 w Nadleśnictwie Trzebielino pod numerem telefonu (059) 858 0244 przyjmowane są telefony w sprawie lasów niepaństwowych.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Przerwany Marsz"

"Przerwany Marsz"

Dnia 2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Sportowców Polskich w Trzebielinie, miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Tym razem była to uroczystość nieco inna niż zwykle, ponieważ udział w niej wzięli dzieci i młodzież rozpoczynająca rok szkolny  oraz przedstawiciele pokolenia „Dzieci Wojny”, czyli osoby, które do momentu zakończenia II Wojny Światowej nie ukończyły 18 lat.

Ogólnopolska akcja pn. „Przerwany Marsz”, która powstała z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, miała na celu symboliczne dokończenie przerwanego przez wybuch II Wojny Światowej marszu ówczesnej młodzieży do szkoły. W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięli również Pracownicy Nadleśnictwa Trzebielino, którzy mieli zaszczyt wspólnie z przedstawicielami pokolenia „Dzieci Wojny”, młodzieżą szkolną i ich rodzinami oraz pedagogami szkoły uroczyście odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Na apelu odczytany został także Apel Polskich Dzieci Wojny o pokój na świecie, którego słowa nakłaniały do natychmiastowego zaprzestania konfliktów zbrojnych oraz unikania wojen i utrwalenia pokoju.  Po zakończeniu apelu przygotowany był poczęstunek, na którym przedstawiciele pokolenia „Dzieci Wojny” opowiadali o ciężkich czasach swojego dzieciństwa.

Ta wyjątkowa inicjatywa na pewno była cennym doświadczeniem zarówno dla dzieci i młodzieży jaki i zaproszonych gości. Młode pokolenie pokazuje nam, że trudny los „Dzieci Wojny” nie został zapomniany i że ich poświęcenie nie poszło na marne.

Cieszymy się, że Nadleśnictwo Trzebielino uczestniczyło w tym wyjątkowym wydarzeniu i mogło wspólnie z młodzieżą i „Dziećmi Wojny” symbolicznie przekroczyć bramę szkoły.