Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Trzebielino jako jednostka Lasów Państwowych powstało w 1953 r. z części Nadleśnictw Wiatrołom i Obłęże. Tworzący je wtedy jeden obręb leśny Trzebielino podzielony był na 5 leśnictw.

Ówczesna powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła 6320,52 ha, w tym powierzchnia leśna  5850,60 ha. W okresie przedwojennym struktura własnościowa tych lasów przedstawiała się następująco: lasy państwowe stanowiły 26 %, lasy prywatne dużych majątków ziemskich i drobnych własności chłopskich 74%.

Nadleśnictwo Wiatrołom powstało w 1945r. Powierzchnia ówczesnego Nadleśnictwa wynosiła 9674,10 ha. W jego skład weszło 67% powierzchni  lasów prywatnych majątków ziemskich oraz lasy chłopskie. Pozostała część to lasy Państwowe należące do Nadleśnictwa Borzytuchom.

Z okresu przed II wojną światową zachowało się niewiele dokumentów, na podstawie których można byłoby wnioskować o ówczesnych sposobach zagospodarowania lasu i stopniu intensywności gospodarki leśnej. Jednakże można stwierdzić, że w byłych lasach państwowych stan drzewostanów oraz ich jakość świadczyły o prawidłowo  prowadzonej gospodarce leśnej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Przerwany Marsz"

"Przerwany Marsz"

Dnia 2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Sportowców Polskich w Trzebielinie, miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Tym razem była to uroczystość nieco inna niż zwykle, ponieważ udział w niej wzięli dzieci i młodzież rozpoczynająca rok szkolny  oraz przedstawiciele pokolenia „Dzieci Wojny”, czyli osoby, które do momentu zakończenia II Wojny Światowej nie ukończyły 18 lat.

Ogólnopolska akcja pn. „Przerwany Marsz”, która powstała z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, miała na celu symboliczne dokończenie przerwanego przez wybuch II Wojny Światowej marszu ówczesnej młodzieży do szkoły. W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięli również Pracownicy Nadleśnictwa Trzebielino, którzy mieli zaszczyt wspólnie z przedstawicielami pokolenia „Dzieci Wojny”, młodzieżą szkolną i ich rodzinami oraz pedagogami szkoły uroczyście odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Na apelu odczytany został także Apel Polskich Dzieci Wojny o pokój na świecie, którego słowa nakłaniały do natychmiastowego zaprzestania konfliktów zbrojnych oraz unikania wojen i utrwalenia pokoju.  Po zakończeniu apelu przygotowany był poczęstunek, na którym przedstawiciele pokolenia „Dzieci Wojny” opowiadali o ciężkich czasach swojego dzieciństwa.

Ta wyjątkowa inicjatywa na pewno była cennym doświadczeniem zarówno dla dzieci i młodzieży jaki i zaproszonych gości. Młode pokolenie pokazuje nam, że trudny los „Dzieci Wojny” nie został zapomniany i że ich poświęcenie nie poszło na marne.

Cieszymy się, że Nadleśnictwo Trzebielino uczestniczyło w tym wyjątkowym wydarzeniu i mogło wspólnie z młodzieżą i „Dziećmi Wojny” symbolicznie przekroczyć bramę szkoły.